Pokud se nÄ›koho zeptáte na nejobvyklejÅ¡Ã pÅ™edstavu Slunce, vÄ›tÅ¡inou se bude jednat o obrovskou hoÅ™Ãcà kouli. To je vÅ¡ak od pravdy na mÃle vzdáleno. Ve skuteÄnosti zde totiž dokonce ani nenajdeme oheň. Jak tedy tato pÅ™edstava vlastnÄ› vznikla?
Â
JednoduÅ¡e proto, že právÄ› oheň byl pro naÅ¡e pÅ™edky prakticky jediným zdrojem svÄ›tla, a nedovedli si pÅ™edstavit, že nÄ›co dovede svÃtit a zároveň hřát, aniž by to hoÅ™elo. Tento instinkt je v nás tak pevnÄ› zakoÅ™enÄ›ný, že je uplatňujeme i dnes navzdory vÄ›deckému pokroku a různým svÄ›telným zdrojům, které jsme od té doby vynalezli.
Â
Â
Když se vÅ¡ak nad celou vÄ›cà zamyslÃme, zjistÃme, že zde hoÅ™et ani nemůže. Nenà zde totiž žádný kyslÃk, který oheň bezpodmÃneÄnÄ› potÅ™ebuje. SvÄ›telný zdroj, který se zde uplatňuje, je totiž úplnÄ› jiný a ve vesmÃru mnohem obvyklejÅ¡Ã, než je právÄ› oheň.
Â
TÃm nÄ›ÄÃm je jaderná reakce. JistÄ›, můžeme Å™Ãci, že tu pÅ™eci vidÄ›t nemůžeme. To vÅ¡ak nenà tak docela pravda. StaÄà si vzpomenout na oslepujÃcà záblesk po detonaci jaderné bomby a neskuteÄné teplo, které v blÃzkém okolà daného mÃsta vznikne. Zde se jedná o ten samý princip, pouze s tÃm rozdÃlem, že ona „detonace“ probÃhá v podstatÄ› neustále, a také v mnohem, mnohem vÄ›tÅ¡Ãm měřÃtku. To je také důvod, proÄ svÄ›tlo a teplo dokáže doputovat až k nám, aÄkoliv jsme miliony kilometrů vzdáleni.
Â
Â
OvÅ¡em souÄástà výbuchu atomové bomby je také obrovský hluk. A je pravdou, že i Slunce vydává takový rámus, který by byl ohluÅ¡ujÃcà i na naÅ¡Ã planetÄ›, pokud bychom jej slyÅ¡eli. UÅ¡etÅ™eni jsme toho pouze proto, že ve vakuu se nemá zvuk jak Å¡ÃÅ™it.
Â
Je tedy jasné, že Slunce rozhodnÄ› nenà jen hoÅ™Ãcà koulÃ, která se pohybuje po obloze. Ve skuteÄnosti jde o jaderný reaktor, který nám sice poskytuje svÄ›tlo a teplo, ale zároveň může být také nebezpeÄný. PrávÄ› sluneÄnà radiace je totiž z velké Äásti zodpovÄ›dná za rakovinu kůže – a té se chce každý z nás vyhnout.