Již staré pÅ™Ãslovà nám Å™Ãká, že Äistota je půl zdravÃ. I to je důvod, proÄ se vÄ›tÅ¡ina z nás myje alespoň jednou dennÄ›. VěřÃme, že si tÃm pomáháme. AvÅ¡ak když se nad tÃm zamyslÃme, jsme v podstatÄ› jedinà v celé živoÄiÅ¡né Å™ÃÅ¡i, kdo nÄ›co takového dÄ›lá. To nás pak pÅ™ivádà k otázce, zda je skuteÄnÄ› nezbytné, abychom dennÄ› použÃvali vodu.
Â
Nenà vÅ¡ak pochyb o tom, že pro to existujà skuteÄnÄ› dobré argumenty, pÅ™iÄemž tÃm hlavnÃm je pak ten o naÅ¡em zdravÃ. A je jasné, že se na naÅ¡em tÄ›le bÄ›hem dne nahromadà neÄistoty, zvláštÄ› pak na rukách – to je ostatnÄ› důvod, proÄ bychom si je mÄ›li mýt nÄ›kolikrát dennÄ›. Jsou ale tyto skuteÄnÄ› tak nebezpeÄné?
Â
Â
AÄ si to vÄ›tÅ¡inou neuvÄ›domujeme, naÅ¡e pokožka funguje také jako svého druhu ochranná bariéra. Ta má právÄ› zabránit tomu, aby se Å¡kodliviny, které se usadà na naÅ¡em tÄ›le, dostaly dovnitÅ™. Bohužel, tento způsob ochrany nenà ani zdaleka dokonalý. NavÃc jej Äasto jeÅ¡tÄ› zhorÅ¡ujeme.
Â
Dnes je naprosto běžné použÃvánà mýdla pÅ™i jakémkoliv mytÃ. To vÅ¡ak odstraňuje nejen Å¡pÃnu, ale také Äást oné ochranné vrstvy. A pokud jej použÃváme dennÄ›, tato nemá Å¡anci se obnovit. ParadoxnÄ› se tak stáváme náchylnÄ›jÅ¡Ã k tomu, že nám skrz pokožku do tÄ›la pÅ™eci jen nÄ›co pronikne.
Â
Â
Znamená to tedy, že bychom mÄ›li pÅ™estat použÃvat mýdlo? Ne tak docela. Výhody, které z jeho použità plynou, totiž znaÄnÄ› pÅ™evážà výše zmÃnÄ›né nevýhody. NavÃc dnes máme možnost koupÄ› kvalitnÃch mýdel, která naÅ¡i ochrannou vrstvu tak nepoÅ¡kozujÃ.
Â
Na pravidelnou oÄistu tÄ›la bychom tedy rozhodnÄ› nemÄ›li zanevÅ™Ãt, a to i z dalÅ¡Ãho důvodu. VÄ›tÅ¡ina z nás se dennÄ› potÃ, pÅ™iÄemž pot na naÅ¡Ã pokožce zasychá, ÄÃmž nás ochlazuje. Je to velmi úÄinný systém, který vÅ¡ak zanechává na kůži jednak stopy a pak také nepÅ™Ãjemný zápach. NÄ›kolik zaschlých vrstev potu pak také může doslova ucpat kožnà póry. RozhodnÄ› se tedy vyplatà se toho alespoň jednou dennÄ› zbavit.