Nenà pochyb o tom, že dinosauÅ™i lidi fascinovali již od pradávna. Již nálezy prvnÃch obÅ™Ãch kostà byly popudem ke vzniku povÄ›stà o obrech a jiných monstrech. V pozdÄ›jÅ¡Ãch letech, kdy jsme je již byli schopni rekonstruovat, nás pak zaÄali zajÃmat ze zcela jiných důvodů – jsou to zvÃÅ™ata, na jaká dnes již nenarazÃme, exotická a nebezpeÄná. SamozÅ™ejmÄ›, ÄÃm vÃce se z nálezů dozvÃdáme, tÃm vÃce chápeme, že situace nebyla až tak dramatická. Ve skuteÄnosti průmÄ›rná velikost dinosaura odpovÃdala dneÅ¡nÃmu vÄ›tÅ¡Ãmu psu. ObÅ™i jako sauropodi nebo tyranosauÅ™i byli výjimkou. To ovÅ¡em nijak nebránilo lidem o nich fantazÃrovat.
Â
Â
Je tedy pochopitelné, že se vynoÅ™ila otázka, zda mohli lidé a dinosauÅ™i žÃt ve stejné dobÄ›. Koneckonců, Äas od Äasu se vynořà nález lidské stopy vedle dinosauÅ™Ã. Na tomto podkladÄ› také vznikl napÅ™Ãklad seriál Flinstoneovi. Pravda je vÅ¡ak, jak už tak bývá, ponÄ›kud odliÅ¡ná. V dobÄ›, kdy byli dinosauÅ™i na svém vrcholu, skuteÄnÄ› naÅ¡i pÅ™edkové žili. Vypadali ovÅ¡em docela jinak, než dneÅ¡nà lidé. Ve skuteÄnosti se jednalo o drobné noÄnà savce, pÅ™ipomÃnajÃcà svým vzhledem dneÅ¡nà myÅ¡ Äi veverku. Urputný rozvoj savců nastal až poté, co vÄ›tÅ¡ina dinosaurů vyhynula.
Â
Znamená to tedy, že spolu lidé a dinosauÅ™i nežili? Nikoliv, ovÅ¡em ne tak, jak si vÄ›tÅ¡ina z nás pÅ™edstavuje. DinosauÅ™i totiž nevyhynuli vÅ¡ichni. NÄ›kolika druhům se podaÅ™ilo pÅ™ežÃt až do dneÅ¡nà doby, byÅ¥ se od svých druhohornÃch pÅ™edků ponÄ›kud liÅ¡Ã. Také je nenazýváme dinosaury, neboÅ¥ jsme si je s nimi nespojovali, dokud nám fosilnà nálezy a analýza DNA neukázala, že jimi ve skuteÄnosti jsou. Jedná se o ptáky.
Â
To je ostatnÄ› také jediný důvod, proÄ majà ptáci peÅ™Ã. To se totiž vyvinulo právÄ› a jedinÄ› u nÄ›kterých druhů dinosaurů. Proto jej nenajdeme ani na žádném z létajÃcÃch savců, jako jsou tÅ™eba netopýři Äi létajÃcà veverky (aÄkoliv zde nejde o let v pravém slova smyslu, ale spÃÅ¡e o plachtÄ›nÃ). DinosauÅ™i tedy stále žijÃ, a vy si možná právÄ› dáváte nÄ›kterého z nich k obÄ›du.