Asi jste již pochopili o Äem je tu Å™eÄ. Ano, je to filmový horor, který jako zábava sem tam vyprodá kina. Vzpomeňte si jen na příchod amerického filmu „VetÅ™elec“ a vÄ›zte, že kina byla rozhodnÄ› dlouho vyprodaná. To, co s tímto kultem udÄ›lali v dalších pokraÄováních je již jiná vÄ›c a jiná kapitola. A proto bychom se mohli tak troÅ¡ku podívat na filmové horory podrobnÄ›ji. Ale pozor, nejprve si musíme stanovit definici. Aby se neÅ™eklo, že je horor tÅ™eba i ÄŒervená Karkulka. Což ovÅ¡em svým způsobem je. Takže, za horor budeme považovat to, co vzbuzuje strach a hrůzu u diváka, a je v nÄ›m cokoli nadpÅ™irozeného. Což nám ihned vyÅ™adí vÅ¡echny vyvražÄovaÄky, kde tato jatka páchá obyÄejný ÄlovÄ›k. Není tam nic nadpÅ™irozeného, jde tedy o thriller z podžánru tÅ™eba slasheru.  

netopýr

Pokud se mrkneme do historie, tak aÅ¥ chceme nebo ne je zde opÄ›t George Meliés, stejnÄ› jako ve sci-fi žánru, který natoÄil také první horor. Jeho název je Le Manoir du Diable a vznikl v roce 1896. Nebyl to jeÅ¡tÄ› film v klasickém slova smyslu, ale prvenství se mu pÅ™iznat musí. Zde se poprvé objevily různé potvory, které pozdÄ›ji dÄ›sily diváky v jiných filmech.  

kulisa z hororu

Za klasiku je nutno považovat Draculu, kterého vytvoÅ™il Bram Stoker. Tento upír doÅ¡el tolika filmových zpracování, že se dnes nedají zcela pÅ™esnÄ› spoÄítat. A kdybychom chtÄ›li nÄ›co podobného zkusit u filmů o upírech vÅ¡eobecnÄ›, je to beznadÄ›jné. NejslavnÄ›jší zpracování má jeden z názvů „Nosferatu-symfonie hrůzy! A na plátna jej pÅ™ivedl v roce 1922 Friedrich Wilhelm Murnau. HrabÄ›te ztvárnil vynikající Max Schreck a tvůrce mu dal jméno Orlock. Bohužel, celá kopie filmu se nedochovala, ale u nás se dala kdysi koupit verze doplnÄ›ná o ztracené scény.  

Upírům pÅ¡enka kvetla jedna radost, ale protože již není místa, vzpomeneme jeÅ¡tÄ› na herce, kteří se Draculou proslavili. Je to Bela Lugosi a Christopher Lee.Â