V zimě je nutné – víc než kdy jindy – dbát všech povinností řidiče, a to nejen při jízdě, ale také při vybavení vozidla. Vždyť proti řidiči teď stojí řada protivníků: ráno a večer tma, což by, zejména při cestování do neznámých lokalit, mohlo způsobit řadů problémů. Povrch vozovky bývá zasněžený, což ovšem je ta lepší varianta – často během dne teploty stoupají nad nulu, sníh se rozpustí a v podvečer umrzá… V zimních měsících je tedy nutné počítat jak s tmou, tak i s klouzající vozovkou.

Silnice v zimě 

Které úkony jsou před jízdou v zimě nejnutnější?

  • Před zimní sezonou zkontrolujte celkový stav vozidla, nechte si namontovat zimní pneumatiky (což ostatně stanoví zákon); u celoročních pneu zkontrolujte nahuštění a hloubku dezénu.
  • V zimě také potřebujete mít baterii ve velmi dobré kondici, abyste vozidlo vždy nastartovali. Proto si ji nechte včas proměřit, anebo v případě nejistoty raději zakupte novou.
  • Zkontrolujte světla, stěrače a do ostřikovače doplňte nemrznoucí kapalinu.
  • Při jízdě samotné buďte obezřetní v místech, kde byste se mohli setkat se zvěří (silnice vedoucí lesem, mezi poli, atd.), zvolněte v blízkosti přechodů.
  • Mezi svým vozidlem a autem před vámi dodržujte bezpečnou vzdálenost.
  • Kdo si není jistý na kluzkém povrchu, měl by se přihlásit a absolvovat školu smyku.

Nebezpečný úsek

Do kufru přidejte kyblík či pytlík s hrubým pískem, lopatku, buď na odhrnutí sněhu zpod kol, nebo na přisypání písku pod kola, abyste vyjeli v případě uvíznutí ve sněhu nebo na zledovatělé vozovce (zde mohou posloužit i dvě rohožky s hodně hrubou strukturou, které podložíte pod kola); budete-li cestovat v podhorských oblastech, nezapomeňte na sněhové řetězy; pro jistotu si do auta připravte i startovací kabely; při dlouhé cestě dejte do kufru zimní obuv, bundu, čepici a rukavice a do termosky horký čaj – nikdy nevíte, kde a jak dlouho budete muset stát. Před jízdou sledujte předpověď počasí a jestli je hodně nepříznivá, a situace to dovolí, raději cestu odložte.